„Multe [ziduri] încă stau în picioare, solide; unele au însă nevoie de o renovare temeinică. Din păcate, contemporanilor cu slăbiciunile lor le este dificil să mențină ceea ce a fost construit cu râvnă, în vremuri mult mai apăsătoare, de viguroșii lor strămoși.“
Johann Michael Salzer: Reisebilder aus Siebenbürgen, Sibiu 1860
În secolul al XIX-lea protecția bisericilor fortificate a fost problematică, dar, în perioada interbelică, valoarea acestor monumente a pătruns în conștiința populației. În perioada comunistă, sașii de la sate au găsit în păstrarea bisericilor lor o modalitate de conservare a identității, chiar dacă posibilitățile lor erau reduse. „Exodul” multor sași după revoluția din 1989 a lăsat în urmă comunități slăbite, care au avut dificultăți în a păstra ansamblurile. Între 1993 și 1999, câteva sate cu biserici fortificate au intrat sub protecția UNESCO, fiind incluse în lista patrimoniului cultural mondial. În cadrul cooperării germano-române pentru dezvoltare, s-a înființat, în anul 2007, Biroul de Coordonare Biserici Fortificate, care a coordonat măsurile de conservare la bisericile fortificate în numele Bisericii Evanghelice C.A. din România. În anul 2015, acest Birou a devenit Fundația Biserici Fortificate. De câțiva ani, numărul organizațiilor non-guvernamentale și non-profit care luptă pentru protecția patrimoniului germano-român crește neîncetat: pe lângă sașii emigrați, care s-au organizat în asociații, așa-numitele Heimatortgemeinschaften, a crescut și numărul inițiativelor și fundațiilor din România, precum și al persoanelor private implicate. În ciuda tuturor eforturilor, protejarea peisajului cultural al bisericilor fortificate din Transilvania rămâne o sarcină amplă, pentru care este în continuare nevoie de sprijin.
Biserica fortificată din Viscri este una dintre cele mai impresionante din Transilvania. Împreună cu cele din Prejmer, Saschiz, Biertan și Valea Viilor, cetatea greavilor din Câlnic și orașul Sighișoara, aceasta a devenit parte a patrimoniului cultural mondial UNESCO. Foto: Arne Franke În pericol acut se a ă și biserica din Felmer. După ce fosta primărie și școala au fost lăsate în paragină în anii 1990, acum biserica stă să se dărâme. Între timp, asociația Renascendis din România a început să consolideze ansamblul. Foto: Arne Franke Pe data de 19 februarie 2016, turnul bisericii din Rotbav s-a prăbușit, provocând stricăciuni grave la nava bisericii și îngropând valoroasa orgă realizată în 1907 de Josef Angster. Foto: Sebastian Bethge În cadrul programului de recondiționare a acoperișurilor, Fundația Biserici Fortificate și organizația care a precedat-o, Biroul de Coordonare Biserici Fortificate, au reparat în ultimii ani cca. 40 de acoperișuri de biserici și ansambluri forti cate, pentru a le salva de la degradare. Foto: Fundația Biserici Fortificate, Sibiu Biserica forti cată din Apold a fost restaurată în perioada 2011–2014 cu nanțare de la Uniunea Europeană. Încă din anul 2003, Sebastian Bethge se ocupă de îngrijirea și menținerea acestui ansamblu. Aici au loc regulat evenimente culturale și activități de formare profesională organizate de Asociația CasApold, în ințată de Sebastian Bethge. Foto: Fundația Biserici Fortificate, Sibiu